Η εταιρία TwelveNYC ιδρύθηκε το 2005 από την Katie Conovitz και από τότε μέχρι σήμερα έχει αλλάξει δύο φορές γραφεία προκειμένου να μπορεί να ανταποκριθεί στην αύξηση και την επιτυχία της.
Έπειτα από 12 χρόνια λειτουργίας και δουλεύοντας με πελάτες όπως είναι η DVF, η Estee Lauder, η Urban Decay και η SoulCycle, χρειαζόταν μια ακόμα αλλαγή… αυτή τη φορά ακόμα πιο πολυτελή και μεγάλη.
Το γραφείο που θα δείτε παρακάτω «φιλοξενεί» 50 εργαζόμενους και είναι απλά υπέροχο.
Αρχικά το γραφείο ήταν ένας λευκός καμβάς με λευκούς τοίχους, τσιμεντένια πατώματα και πολύ μεγάλα παράθυρα. Οι διακοσμητές που το ανέλαβαν, όμως, του έδωσαν ζωή και το μετέτρεψαν σε έναν πολύ όμορφο χώρο.
Κάντε κλικ στην εικόνα που ακολουθεί για να δείτε το εσωτερικό του γραφείου.
Στους κοινόχρηστους χώρους αλλά και στην κουζίνα χρησιμοποιήθηκε το γαλάζιο του αυγού της πάπιας το οποίο έχει αρχίσει και γίνεται μεγάλη μόδα καθώς προσδίδει ζεστασιά στον χώρο που μπαίνει.
Σε κάθε χώρο του γραφείου υπάρχουν διαφορετικά χρώματα έτσι ώστε και ο κάθε χώρος να διαχωρίζεται από τους υπόλοιπους και να είναι ενδιαφέρον.
Στο meeting room το πράσινο είναι αυτό που κυριαρχεί στον χώρο “ξεγελώντας” τους εργαζόμενους που αισθάνονται ότι βρίσκονται πιο κοντά στη φύση από ότι πραγματικά είναι. Η διακόσμηση είναι μίνιμαλ ενώ δεν υπάρχουν στον χώρο περιττά διακοσμητικά.
Αυτή η λευκή βιβλιοθήκη βρίσκεται στον έναν τοίχο του meeting room. Η διακόσμησή της είναι πολύ διαφορετική από τις κλασικές διακοσμήσεις βιβλιοθηκών. Μόνο στο πρώτο ράφι έχουν τοποθετηθεί βιβλία οριζοντίως ενώ στα υπόλοιπα ράφια υπάρχουν όμορφα και στιλάτα διακοσμητικά.
Στον μεγαλύτερο χώρο του γραφείου βρίσκονται τα γραφεία των 50 εργαζομένων. Το λευκό κυριαρχεί σε αυτά με μια χρυσή λάμπα να κλέβει τις εντυπώσεις και να χωρίζει ουσιαστικά το ένα γραφείο με το άλλο. Οι καρέκλες των εργαζομένων είναι λευκές με χρυσό πράγμα που τις κάνει να δένουν υπέροχα με τον χώρο.
Στην κουζίνα, όπως σας είπαμε και παραπάνω, έχει επιλεγεί το γαλάζιο του αυγού της πάπιας ενώ στις βρύσες, τους νεροχύτες αλλά και τα φωτιστικά έχει επιλεγεί το μαύρο έτσι ώστε να γίνεται μια όμορφη αντίθεση.
Σε αυτή τη γωνιά το κολάζ φωτογραφιών στον τοίχο δημιουργεί ένα πιο προσωπικό αποτέλεσμα πράγμα που κάνει τον χώρο πιο οικείο.