Για τους περισσότερους από εμάς, το να βρίσκουμε τρόπους ώστε να μειώνουμε τον χρόνο που αφιερώνουμε στην καθαριότητα του σπιτιού (εξακολουθώντας να διατηρούμε ένα καθαρό και υγιεινό περιβάλλον) είναι ιδιαίτερα θετικό.
Να Γιατί το Καθάρισμα του Coffee Table Πρέπει να σας Γίνει Καθημερινή Συνήθεια
Είτε το πιστεύετε, είτε όχι, υπάρχουν πράγματα ή σημεία στο σπίτι σας που ενδεχομένως καθαρίζετε πιο συχνά απ’ όσο πραγματικά χρειάζεται (παρόλο που κατά πάσα πιθανότητα πιστεύετε το αντίθετο). Αναρωτιέστε ποια είναι αυτά; Κάντε κλικ στην παρακάτω φωτογραφία για να τα ανακαλύψετε!
![πράγματα](https://spirossoulis.com/wp-content/uploads/2018/04/thehomeissue_cleantoooften2.jpg)
Πιάτα. Αν ξεπλένετε τα πιάτα σας μετά από κάθε γεύμα, πριν τα βάλετε στο πλυντήριο, τότε ξοδεύετε χρόνο και νερό. Τα απορρυπαντικά πλυντηρίου έχουν ένζυμα που «κολλάνε» πάνω στα σωματίδια φαγητού και το απομακρύνουν. Αν τα πλένετε πριν το πλυντήριο, τα ένζυμα αυτά δεν μπορούν να κολλήσουν και πάνε χαμένα.
![πράγματα](https://spirossoulis.com/wp-content/uploads/2018/04/thehomeissue_cleantoooften5.jpg)
Παπλώματα και σκεπάσματα. Αν δεν ζείτε στο κρεβάτι σας και αν δεν έχετε κατοικίδια που ζούνε κι αυτά στο κρεβάτι μαζί σας, τα σκεπάσματα δεν χρειάζονται εβδομαδιαίο καθάρισμα. Καθαρίστε τα μία φορά στο τέλος του χειμώνα.
![πράγματα](https://spirossoulis.com/wp-content/uploads/2018/04/thehomeissue_cleantoooften7.jpg)
Χαλιά. Ιδανικά χρειάζονται καθάρισμα μία φορά τον χρόνο με ατμό και τα σωστά καθαριστικά προϊόντα. Φυσικά, η ηλεκτρική σκούπα είναι απαραίτητη τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα!
![πράγματα](https://spirossoulis.com/wp-content/uploads/2018/04/thehomeissue_cleantoooften8.jpg)
Καλύμματα επίπλων. Αν δεν έχετε παιδιά που είναι ιδιαίτερα ακατάστατα ή κατοικίδια δεν χρειάζεται να τα πλένετε σε εβδομαδιαία βάση, αλλά μόνο όταν λερωθούν.
![πράγματα](https://spirossoulis.com/wp-content/uploads/2018/04/thehomeissue_cleantoooften9.jpg)
Παιχνίδια μπάνιου. Μπορεί τα παιδιά να τα χρησιμοποιούν συχνά, αλλά τα παιχνίδια δεν χρειάζονται καθάρισμα εξίσου συχνά. Βάλτε τα σε ένα διχτάκι για να στεγνώσουν και σαπουνίστε τα μία φορά τον μήνα.